Brezilya’dan Rio’dan Karnavaldan Notlar

Şubat ayının yarısını Brezilya’da geçirdim.
Rio de Janerio’ya ikinci gidişim.
Bu sefer meşhur Brezilya Karnavalını yaşamaya, hisstmeye, koklamaya gittim.

Kurumsal hayatı bıraktığım bir buçuk yıla yaklaşan sürede gittiğim 6. yurt dışı seyahatim. Özgürlük ve keşfetmenin dorukları misali… 
Daha önce Brezilya’ya gittiğimde çok sevmiştim ve ‘Buraya tekrar geleceğim.’ diyerek dönmüştüm. Şükürler olsun ki bunu yapabildim.

Şubat’ta Brezilya Nasıl?

Hava 40 derece. Müthiş nemli. Yazın göbeğine iniyorsunuz. İstanbul’dan kara kıştan, kalın kıyafetlerden sonra tam bir şok dalgası. İnsanın inanası gelmiyor.

Ara ara yağmur yağıyor ki bu çok iyi. Çünkü güneş tepede parlarken turistik yerleri gezebilmek neredeyse imkansız. İnsan sıcaktan pes ediyor. Bu nedenle yağmurlu günleri harika kullandık diyebilirim.

Şehir adım adım karnavala hazırlanıyor. Samba okullarına bu dönemde gitmek apayrı bir deneyim. Çünkü turistik bir gösteri yerine, karnavaldaki geçit gösterilerini seyredebiliyor ve müthiş duygulanabiliyorsunuz.

 

BREZİLYA’da Rio De Janerio’da Neler Yapılır?

 • brezilya seyahatiGidiş zamanınız ne zaman olursa olsun, şehrin en güvenli ve en güzel bölgesi olan İpanema’da kalın. Normalden daha pahalı, ama inanın her kuruşuna değiyor.
 • Rio de Janerio şehrine tepeden bakan İsa heykelini görmeye gidin. (Orada Corcovado diye bu yeri bulacaksınız.) Turlara bi dünya para bayılmanıza gerek yok. Taksi veya otobüs ile, oraya giden tren istasyonuna çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Tren istasyonundan girdiğiniz andan itibaren ‘o anda’ olun. Tepeye çıkışa kadar müthiş bir orman ve şehir manzarası size eşlik edecek. Kameralarınızı hazır tutun. Tren yolculuğu esnasında birden ortaya çıka sambacı grupla eğlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Sugar Loaf yani şekerli ekmek tepesini görün. Teleferiğe binin. Manzara güzel.
 • Botanik bahçeleri seviyorsanız Rio’dakini ziyaret edin. Ama yürümek yerine bisiklet kiralayarak gezmek akıllıca olabilir.
 • Copacabana ve İpanema plajlarında yürüyün, kumları hissedin.
 • Brezilya kalçası görmek ve yereller yani Carioca’lar ile sosyalleşmek istiyorsanız Copacabana plajlarını veya İpanema’daki ilk plajları ziyaret edin.
 • Brezilya plaj modası bizdekinden çok farklı. Bizdeki en küçük bikini bile orada çok büyük kalıyor. Gider gitmez kendiniz bir string bikini satın alın.
 • Erkekler hep slip mayo giyiyor hep!! Neden???!! Neden??!!
 • Kadınların tamamının kalçası kalkıp. Kilolu da olsa zayıf da olsa bu böyle. Genetik bir şey kabul edin. Oraya gitmeden benim meşhur Brezilya Kalçası egzersizlerimi yapın. Video linki: http://www.youtube.com/watch?v=yTHK873l81E 
 • Erkeklerin ise tamamının karınları baklavalı, geniş omuzlu, yapılı göğüslü. İSTİSNASIZ! Her halde bu da Brezilya kalçası gibi genetik bir durum. Beyler bu şoka kendinizi hazırlayın. Hanımlar, göz banyosu yapın, doya doya bakın! Başka yerde bulamazsınız!
 • Brezilya’da yemekler harika. Dünya mutfağının tüm örnekleri mevcut. Kilo ile satış yapan açık büfe restoranlar çokça var. Dünya mutfağının geniş örneklerinden dilediklerini seçip, tabağınız kaç kilo ise o kadar ödüyorsunuz. Yemekler oldukça ucuz.
 • Fantazik et restoranlarına mutlaka uğrayın. İpanema’da Carretao’yu tavsiye ederim. Bu restoranlarda size bir pul veriyorlar. Bir tarafı kırmızı, bir tarafı yeşil. Pulunuzun yeşil tarafı masada üste baktığı sürece size envai çeşit ızgara et geliyor. Et sevenler için bir cennet gibi.
 • Caipirinha denen şeker kamışı suyundan yapılan mojito benzeri içkilerini denemeden gelmeyin. Plajda, gündüz gündüz buz gibi caipirinhalarla sarhoş olmanın tadını çıkarın.
 • Plaja havlu götürmeyin. Hatta seyahatinize havlu götürmeyin. Havludan çıkmayan kumla uğraşan turistlerden olmak istemezsiniz. Orada her biri ayrı bir sanat eseri olan plaj bezlerinden alıp rahat edersiniz.
 • Pazar günü İpanema’da Visconde üzerindeki parkın ortasında kurulan pazarı gezin. Hediyelik eşyalarınızı oradan almayın. Copacabana’da kurulan gece pazarında her şey daha ucuz.

Karnaval’a Gidiyorsanız…

Karnaval anlatılmaz, yaşanır bir deneyim. Video, fotoğraf bu işi anlatamaz inanın. Orada o havayı koklamanız, hissetmeniz lazım.
Keşfetmeye ve seyahate meraklı her insan hayatında bir kere de olsa görmeli.
Bu yüzden karnavalı anlatmak yerine, karnavala gidecek olanlar için faydalı bilgiler vereceğim.

 • Karnaval biletlerinizi internetten almayın. Oraya gidince acentelere ve otellere sorun. Müthiş düşük fiyatlar bulabiliyorsunuz.
 • Karnaval günü erken yola çıkın. İnanılmaz bir trafik oluyor. İş çıkışı boğaz köprüsü trafiği yanında hiç kalır.
 • Her samba okulunun geçişi yaklaşık maksimum 85 dakika. Bir gecede toplam 6 okul geçiyor. Saat 9’da başlayan geçit, saat sabah 5’e doğru bitiyor. Uzun saatlere kendinizi hazırlayın, gündüz uyuyun, dinlenin. Tabi ilk geçitin hazzını hiçbiri vermiyor.
 • Fotoğraf merakınız var ise uzun mesafe zoomlayan lenslerinizi götürmeyi ihmal etmeyin.
 • Karnaval alanı eğer en düşük fiyatlı ilkveya son sektörde yer almıyorsanız gayet güvenli. Rahat rahat telefon, tablet ve fotoğraf makinelerinizi götürebilirsiniz.

Bir de tatilinize kitap vb götürmeyin. Zaten kısıtlı bir zaman orada olacaksınız, tadını çıkarın, ‘bu anda’ olun, çevrenize bakın, sosyalleşin, tatilde bile çalışan olmak zorunda değilsiniz. Rahatlayın.

Keyifli gezmeler 🙂

%d blogcu bunu beğendi: