Düzenli İlişki ile Gelen Mutluluk Kilolarından Kurtulmak

Evlenenler, aynı evde yaşamaya başlayan sevgililer…
Düzenli bir ilişkisi olup birlikte yemek yemenin tadına doyamayan, evlerinde mutlu mesut film seyreden, abur cuburlar yiyen çiftlerin bir süre sonra kaçınılmaz bir şekilde kilo aldıklarını gözlemlemiş veya kendiniz bizzat deneyimlemiş olabilirsiniz.
Sevginin, huzurun ve hatta aşkın yanında gelişen bir diğer duygu da aynaya bakınca gördüğünüz kilolar ve yağlar karşısındaki mutsuzluğunuz ise, bu yazımdan faydalanacağınızı ümit ediyorum.

Bu yazıyı yazmaya karar verdiğim gün bundan yaklaşık iki ay kadar önce idi. Yakın bir arkadaşım ile telefonda konuştum.
Arkadaşım ve ben geçmişte birlikte deliler gibi spor yapar, yemek, sinema vb. pek çok aktivitede birbirimize eşlik ederdik. Taa ki ikimiz de birer hafta ara ile sevgililerimizle karşılaşıp, o mutlu mesut kilo alma sürecine kadar…
Aradan geçen uzun bir yılın ardından arkadaşım 8 kilo, ben de 5 kilo almıştım. Yağ oranlarımız bizi ağlatacak derecede yükselmiş, artık aynada karşılaştığımız görüntüden ne kadar mutsuz olduğumuzu birbirimize anlatıyorduk.

Derken, nedense teselli etme görevi bana düştü ve şunları söyledim: “Bak, ikimiz de  sevgililerimizle çok mutluyuz. Artık spora eskisi kadar vakit ayırmıyoruz. Mutlu mesut eve-sevgililerimize koşuyoruz. Onunla vakit geçirmenin, birlikte yemek yemenin tadı hiçbir şeyde yok. Spora koşa koşa gitmiyoruz. Hatta “spora gitmek = ondan ayrılmak” anlamına geldiği için sporu neredeyse bırakmak üzereyiz. Artık yeni bir hayatımız var ve gerçekten mutluyuz. Şu an başımıza gelen bu yağlanma problemi çözülemez bir problem değil. Yeter ki mutluluğumuz bizimle olsun!
Arkadaşım sustu ve sonra “Haklısın……. Peki bu yağlanma hali nasıl çözülecek?” diyiverdi. O an bir cevabım yoktu, ama cevabı bulmam çok uzun sürmedi.

Bugün, bu yazımda bizzat uygulayıp sonuç aldığım çözüm yöntemimi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum:

1. Partnerinizle “mutsuzluğunuzu” konuşun.
Büyük ihtimalle o da sizin gibi, içine giremediği kıyafetlerinden ve aynadaki yeni görüntüsünden mutsuzdur. Bu durumu birlikte çözmeye karar vermek işin yarısını başardığınız anlamına geliyor. Kararlı olduğunuzu bilmesi, sizi desteklemesini sağlayacak, bu süreci daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.

2. Beslenme düzeninizi gözden geçirerek işe başlayın.
Bu durum ne kadar karbonhidrat ağırlıklı, ne kadar bedeninize zarar verici ve yaşlandırıcı bir beslenme düzenine geçtiğinizle yüzleşmenizi sağlayacaktır. Bu noktada yapmanız gereken basit…

3. Karbonhidrat alımınızı azaltın, zamanlamasına dikkat edin.
Pizza, makarna, pilav, tatlı, pasta, börek gibi karbonhidrat bombaları mutlu hissetmemizi sağlıyor. Ancak, karbonhidratların vereceği mutluluğa ihtiyacınız olmadığını hatırlayın. Bu yiyeceklerden tamamen uzak durun demeyeceğim tabi ki.
Yapmanız gereken:
Üst üste öğünlerde yoğun karbonhidrat alımından kaçınmak;
Akşam yemekleri yerine öğle yemeklerinde karbonhidrat almayı tercih etmek;
Akşam yemeklerini daha protein ağırlıklı geçirmek.

4. Birlikte spor yapma alternatiflerini araştırın.
Spora gitmek, sizin için partnerinizden ayrılmak anlamına geliyorsa bu madde sizi hızla forma sokacaktır.
Hatırlayın, sadece beslenme veya sadece spor ile forma girmek zor. Hem spor hem beslenmenin düzeni önemli.
Birlikte spor yapmak, hem spor yaparken hem de gidip gelirken daha fazla eğlenmenize neden oluyor. Sürdürülebilirliği artıyor. Pilates derslerime çift olarak gelenlerin ortalamaya göre daha azimli olduğunu paylaşmadan geçemeyeceğim.
Diğer yandan, günlük hayatınıza daha fazla hareket katarak da bu incelme sürecini hızlandırabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanarak, arabanızı girişe uzak bir yere park ederek, hafta sonu birlikte uzun yürüyüşlere çıkarak…

5. Bol bol su için.
Su olmazsa olmaz. Yaktığınız yağların ve vücudunuzdaki ödemin atılması için bol bol su içmeye ihtiyacınız var. Günde iki litrenin altına düşmemeye çalışın. Alkol aldığınızda, içtiğiniz kadeh sayısı kadar, büyük bardak su içmeye dikkat edin.

6. Partnerlerin birisi kaytarmaya başlarsa…
Bu basit görünen maddeler, güzel sonuçlar yaratıyor. Bu süreci beraber yönetmek, paylaşmak, süreci iyice kolaylaştırıyor, mutlu mutlu incelmenizi sağlıyor. Partnerlerden birisi kaytarmaya başlar ise diğerinin tekrar süreci yola sokacak uyarıyı yapması gerekiyor. Aman bu yola sokacak kişinin hep aynı kişi olmamasına dikkat edin. Böyle bir problemle karşılaşırsanız ilk maddeye tekrar dönün ve mutsuzluğunuzu, kararlılığınızı tekrar konuşun ve partnerinizin desteğini isteyin.

Avrupa’da 2011 yılında  Reebok’ın yaptırdığı bir araştırmadan çıkan sonuçlara göre, kadınların %85’i daha fit bir bedene sahip olduklarında hayatlarının daha mutlu olacağını düşündüğünü söylemiş. Bedeniniz forma girdikçe, kendinize olan güveninizin artışı ile, duruşunuz, enerjiniz olumlu anlamda değişiyor. Bu sadece Reebok araştırmasındaki kadınlar için değil, erkekler için de geçerli. Bunu derslerime katılan öğrencilerimde yıllardır gözlemliyorum.

Bu basit maddeler ile biz aldığımız tüm kiloları verdik. Aynaya baktığımızda artık daha mutlu hissediyoruz. Gelin siz de bu basit maddeler ile mutluluğunuza mutluluk katın, gelişmelerinizden beni de haberdar edin.

Sevgilerimle.

%d blogcu bunu beğendi: