Ethem Eldem Röportajı

Merhaba, 

Bugün, telekomünikasyon sektörüne yön veren,  çok başarılı bir ismi konuk etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Turkcell Ürün ve Servis Geliştirme bölümü, İş Ortaklığı Geliştirme & İnovasyon YönetimiBölüm Başkanı Ethem Eldem.

Yaklaşık 7 senedir Turkcell’de önemli görevlerde yer alan Ethem’i yakalamışken ofiste ve özel hayatında ne tarz kıyafetleri tercih ettiği, kıyafet tercihlerinin iş yaşamına etkisi ve genç profesyonellere önerileri üzerine sohbet ettik ve değerli görüşlerini paylaşmak üzere kayıt altına aldım.

Buyrunuz röportajımız:

İş hayatında nasıl giyinmeyi tercih ediyorsun? Tercih ettiğin/beğendiğin markalar neler?
Görev yaptığın pozisyon,  genel giyim tarzını şekillendiren birinci etken.  Gün içerisindeki gündem ise bu tarzdaki kıyafeti belirliyor.

Örneğin ben, çok değişik partilerle sürekli bir toplantı halinde olduğumdan,  genellikle takım elbise tercih ediyorum. Bir ay içerisinde takım elbise giydiğim gün oranı %90 belki de daha fazladır.

Resmi davetler ve konuşmacı olarak sahnede olduğum günlerde ise takım elbiseyi mutlaka kravat ile tamamlıyorum.

Çok nadiren de kumaş pantolon ve gömlek giyiyorum.

Markalar tarafında hayat ikiye ayrılıyor. Bir tarafta orta-üst sınıf markalar yer alıyor: Daniel Hechter, Cacharel, Network, Massimo Dutti  vb. Sık kullandığım kıyafetler için genelde bu markaları tercih ediyorum.

Bir tarafta da daha özel günler, toplantılar, davetler için tercih ettiğim Vakko, Boss gibi markalar var.

Bir de artık kıyafetlerde teknoloji trendi var. Nano teknoloji ile  leke tutmayan, buruşmayan, ısıya ve neme duyarlı kıyafetler üretiliyor. Buruşmama ve leke tutmama özellikleri harika.

Renk tercihlerine gelirsek,  genellikle gri, füme ve siyah tercih ediyorum. Kravatlarda ise tercihim canlı renklerden yana.

Alışveriş esnasında tercihlerini neler belirliyor? Kendi beğenilerin? Eşin? Trendler? Dergiler?
Kendi beğenime göre şekilleniyor. Takım elbise dediğimiz şey zaten 2-4 senede alınan bir şey. O dönemin renkleri, kumaşları, modelleri arasında o esnada neyi beğendiysem alıyorum. Eşimin yorumları da karar vermemde etkili oluyor tabi.

Kravatları ise daha kısa sürede yeniliyorum.

Sence iş hayatında giyim tarzı ve kariyerinde ilerlemek arasında anlamlı bir ilişki var mı?
Bence var. Hepimizin bildiği bir gerçek: İlk izlenim önemli.Olumlu bir ilk izlenim, profesyonel hayatta da olumlu katkı sağlıyor.

Düzgün bir fiziki görüntü %5 katkı sağlıyor. Düzgün bir fiziki görüntü ile birleşen profesyonel bir şıklık ise %15 arasında katkı sağlar. Yapılan araştırmalar da bunu destekliyor.

Özel hayatında nasıl giyinmeyi tercih ediyorsun? Tercih ettiğin/beğendiğin markalar neler?
Hafta sonları genelde  jean tercih ediyorum. Üzerime de mevsime göre t-shirt ve sweatshirt.

T-shirt ve sweatshirt’lerde, üzerinde görsel mesajların olduğu parçaları çok seviyorum. Özel parçaları seviyorum. Hatta  Dünyanın dört bir yanından alıyorum.

(Ethem’in dünyanın dört bir yanından aldığı t-shirtleri üzerinde göremesek de dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatleri hem Facebook’ta paylaştığı fotoğraflardan hem de Ethem’s Travel isimli kendi blogundan takip edebiliyoruz. )

Nautica, Timberland, Lacoste gibi basit ve dayanıklı markaları seviyorum.

Sporu çok seviyorum. Spor için özel kıyafetlerim var. Bu sevgim ve kıyafetlerim, beni kıyafetlerde bir fonksiyonellik aramaya da itiyor. Örneğin, North Face’in incecik ama rüzgar geçirmeyen, sıcacık tutan montlarını severim. Fonksiyonellik beni etkiler.

Genç profesyonellere ofiste giyim kuşam tavsiyeleri verebilir misin?
Yapılan işe göre uygun kıyafet seçimi çok önemli. Kıyafeti, tarzı ile ayırt edebileceğin insanlar var. Bence bunun olumlu bir etkisi var.

Plaja gelirmiş gibi kıyafetler ise bayanlarda anlamsız duruyor. Özellikle terlikle ofise gelinmesi garip duruyor. O kişilerle ilgili profesyonellikleri dışında başka özelliklerini ön plana çıkarmaya çalıştığı gibi bir intiba yaratıyor. Erkeklerin şort terlikle işe geldiğini düşün örneğin, aynı gariplikte olabilir.

Bu yorumum bizim gibi ofis çalışanları için geçerli bir durum. Örneğin ajanslarda bu seçimler garip görünmeyebilir.

Bayanların elbise gibi hem şık hem rahat alternatifleri var.  Zaten giderek yaygınlaştığını da görüyoruz. Özellikle renkli kıyafetler/elbiseler güzel bir ayakkabı seçimi ile birleştiğinde çok modern ve şık duruyor.  Olumlu bir önyargı yaratıyor.

Ethem röportajımızı yaptığımız gün, yine takım elbiseli bir gününde idi ve yine gayet şıktı.

Takım elbisesi Boss, gömleği Lacoste, ayakkabılar Matraş , Gözlük ve saati ise Tagheuer.

Share

Ethem Eldem Röportajı” üzerine bir düşünce

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: