Her gün Spor Yapmayın!

Sıkça aldığım bir soru: Her gün Pilates yapsam hızlıca forma girer miyim? En az kaç gün yapmak lazım?
Pilates’i deneyip çok sevenlerin ve özellikle yavaş yavaş etkisini görüp Pilates’e aşık olanların ilk eğilimi her gün Pilates yapmak oluyor. Bu hissi çok iyi anlıyorum. Çünkü ilk başladığım dönemde ben de böyle idim.

Zaman içerisinde aldığım pek çok eğitim, okuduğum pek çok kaynak ve konuştuğum dünyaca ünlü uzmanların dil birliği yapmışçasına söylediği tek bir şey vardı: Her gün spor yapmayın!
Çünkü her gün spor yapmak bedene aşırı yüklenmeye neden oluyor. Bedende stres hormonları gereğinden fazla salgılanıyor, bu da bizi normalden daha hızlı yaşlandırıyor.
Diğer yandan, beden henüz kendisini tamir etmeden tekrar kasları yıkmak kronik yorgunluk şikayetini beraberinde getiriyor. Bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyebileceği için hayat kalitemizi bozabiliyor.

Ancak burada Pilatesten değil, ağırlık çalışması, koşu vb ağır egzersizlerden bahsediyorum.
Pilates aynı kefede bulunmuyor. Hatta ve hatta HER GÜN PİLATES YAPABİLİRSİNİZ!

Türkiye Cimnastik Federasyonu Pilates branş eğitimindeki değerli hocam İbrahim Gürbüz ile de bu konuyu konuştuk.
“Pilates bedeni güçlendiren, iyileştiren bir egzersiz türü ve her her gün yapılabilir” onayını kendisinden de aldım.
Bu onayı aldığımdan beri ben de her gün 20-30 dakika bile olsa Pilates’imi yapıyorum ve artık bedenimi daha iyi hissediyorum.

Peki kaç gün yapmak lazım?
Özellikle yeni öğrencilerimde ve beni internetteki videolarımdan takip edelerin en sık sorduğu bu soruya benim cevabım şöyle:
Haftada minimum 2 gün Pilates yapın. Bu sayede etkilerini görebilir ve forma girebilirsiniz.
Eğer haftada 3 gün yapabiliyorsanız harika bir şey yapmış olursunuz. 2-3 ay gibi bir sürede herkesin fark edeceği şekilde bedeninizi değiştirebilir, forma girebilir, duruş bozukluklarınızı düzeltme yolunda ilerleyebilirsiniz.
Ancak her gün Pilates yapmanın bir zararını görmezsiniz. Pilates iyileştirici bir egzersiz!

Biz kadınlar konu kilolar ve forma girmek olunca en hızlı çözümleri istiyoruz. Ancak en hızlı çözümün en kalıcı çözüm olamayacağını hatırlamakta fayda var. Önemli olan, egzersizimizi ve beslenme düzenimizi bir rutin olarak uygulamak. Sadece rutin yapılan egzersiler kalıcı sonuç veriyor ve hayat kalitemizi yükseltiyor.
Unutmayın, adedin çokluğu değil, sürdürülebilir ve rutin olması ÇOK önemli!

Sağlıklı, mutlu, huzulu ve sporlu günler diliyorum.

Sevgilerimle…

%d blogcu bunu beğendi: