PİLATES MATLARI NASIL OLMALI?

Pilates ve Yoga’da kullanılan matlar farklı matlardır.

Yoga’da pek çok ayakta poz bulunduğundan ve yeri hissetmek amaçlandığından YOGA matları oldukça ince matlardır. Diğer yandan denge pozlarını kalın bir mat üzerinde uygulamak neredeyse imkansızdır.

Pilateste ise sırt üstü yapılan çok sayıda egzersiz serisi bulunuyor. Omurgayı esnetmek, güçlendirmek ve masajlamak için çok sayıda hareket var. Özellikle omurga üzerinde yuvarlanılan “Seal” ve “Open Leg Rocker” gibi pozları ince bir mat ile uygulamak oldukça acı verici ve omurgaya zarar verici olabilir.

Pilates Matı Hangi Boyutta olmalı?
Pilates matınızın minimum 10 mm kalınlıkta olmasını öneriyorum. Ben 15 mm’lik mat kullanıyorum. Pilates matları sert matlar değildir. Omurganıza masaj yapacak yumuşaklıkta matlardır, aklınızda olsun. Kalıp gibi sert matlar kullanmamalısınız.

Hangi Markayı Seçelim?
Yıllar içerisinde neredeyse her markanın malzemelerini kullandım. Matlar konusunda Busso markasına dikkat edin. Çünkü çok kısa sürede matları eriyor ve ödediğiniz parayı çöpe atıyorsunuz. Hata veya iade de kabul etmiyorlar.
Ebru Şallı’nın ürünlerini ve Delta markası ise beğeniyorum.

Doğru ekipman kullanımı ile harekt kalitenizi ve egzersizden aldığınız verimi büyük ölçüde arttırırsınız.
Eğer ki Pilates ile uzun vadeli bir ilişki kurmayı planlıyorsanız en önemli ekipman olan matınızı doğru seçmenizde fayda var.

%d blogcu bunu beğendi: