Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Bilmeniz Gerekenler

Bayılıyorum uzun saçlara!
Durum böyle olunca nasıl bakacağını, yapman ve yapmaman gerekenleri bilmen, bilmiyorsan öğrenmen gerekiyor.
Saçlarına ne kadar özenli davranırsan, pırıl pırıl parlayarak, kolayca şekle girerek sana cevap veriyorlar.

Geçtiğimiz yıl TV programımın bir bölümünü bu konuya ayırmıştım. Anlattıklarımı uygulayanlardan çok güzel geri dönüşler aldım ve çok mutlu oldum. TV’de anlattıklarımı yazarak kalıcı bir şekilde paylaşmak istedim.

İşte sağlıklı ve pırıl pırıl parlayan saçlara sahip olmak için bilmeniz ve uygulamanız gereken 6 SIR:

1.   Çok sıcak su ile yıkamayın

Özellikle kış aylarında sıcacık su ile duş almayı seviyoruz. Ancak bunun saçlarınızı matlaştırdığını bilmelisiniz.
Hatta cildiniz için de pek faydalı olduğunu söyleyemem. Büyük ihtimalle, vücudunuzun diriliği için soğuk suyun daha iyi olduğunu duymuşsunuzdur.

2.   Tek şampuan yapın

Saçlarınızı yıkarken gıcır gıcır olması için uğraşmayın. Saç derinizdeki nemi ve yağı tamamen ortadan kaldırmak size yıkama esnasında tertemiz hissettirse de bilin ki tek şampuan yaptığınızda da saçlarınızı tamamen arındırmış oluyorsunuz. Fazlası saçlarınızı kurutmak için birer bir.

3.   Saç kremini saç diplerine sürmeyin

Saç kreminizi uygularken saç diplerine gelmemesine özen gösterin. Kremler saç uçları ve gövdesi içindir. Diplerine kremli ellerinizle masaj yapmak saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Ben bu hatayı geçmişte yaptım ve bu kötü deneyimi kimsenin yaşamasını istemem.

4.   Saçlarınızı havlu ile kurulamayın, yıpratmayın, sıkmayın

Saçlarınızı çamaşır sıkar gibi havlu ile sarıp sıkıştırıp yıpratmayın. Unutmayın onlar çamaşır değil; eskimeden bizimle kalmasını ve parlamasını istediğimiz saçlarımız.
Saçlar ıslak iken daha hassas oluyorlar. Dolayısıyla havlu ile haşı huşur kurulamak saçınızı ciddi şekilde yıpratacaktır. Aklınızdan çıkartmayın.

5.   Durulanmayan bakım kremleri kullanın

Yıllardır saçlarımın en temel koruyucularından birisi durulanmayan bakım kremleri. Islak saçların kolaylıkla açılmasını sağladıkları gibi saçları da besliyorlar. Ben Gliss’in durulanmayan saç açıcı spreyini kullanıyorum ve çok memnunum, tavsiye ederim.

6.   Çok sıcak ayarda saçınızı kurutmayın

Ve en önemli madde! Saçlarınızı en sıcak ısıda kurutarak onların çıtır çıtır kurumalarına, kırılmalarına ve bakımsız görünmelerine neden olursunuz.
Biliyorum, saçlarınız uzun ise ılık ısı ayarında kurutmak bitmek bilmeyen bir seramoni halini alabiliyor. Ancak saçlarınıza özenli davrandığınızda onlar da pırıl pırıl parlayarak size fazlası ile teşekkür ediyorlar.
Bir kereden bir şey olmaz diye düşünerek maksimum sıcaklıkta saçlarınızı kurutmayın. İnanın sadece bir defa saçların nemini aldıktan sonra yerine koymak çok zor oluyor. Nem bakımları ile fazlasıyla desteklemek zorunda kalıyorsunuz.

Evet,  uzun saçları yıkamak uzun ve zor. Saç bakımını daimi hale getirmek ve özenli olmak gerekiyor. Ancak aynaya bakınca gördükleriniz ve etrafınızdakilerin güzel yorumları bu bakım zorluğunu unutturup “İyi ki de bakıyorum onlara!” dedirtiyor.

Tabiki iş sadece bunlara dikkat etmekle bitmiyor.
Kendi hazırladığım bakım maskelerim, saç çıkartıcı karışımlarım ve çok daha fazlası ile önümüzdeki yazılarda görüşmek üzere.

%d blogcu bunu beğendi: