Suya Dair Bilmemiz Gerekenler

Bu yazımda, internette bolca bulacağınız, su için, cildiniz güzel olsun, böbrekleriniz iyi çalışsın, mideyi dolu hissettirsin gibi maddelere hiç girmeden, suyun pek de bilinmeyen etkilerinden bahsetmek istiyorum. Örneğin, kalp krizlerinin %60’ından fazlasının gece uykuda sabah karşı, vücudun en susuz kaldığı anlarda gerçekleştiğini, gece yatmadan önce içeceğiniz suyun, kalp krizi riskini ciddi oranda azaltacağını biliyor muydunuz?

Hadi başlayalım.

Stres Oldum, Konsantasyonum Bozuldu…

Beynimizin %95’i sudan ibaret. Hal böyle olunca susuzluktan ilk etkilenen organ, ana karargah olan beynimiz oluyor.

Ofiste, uzun süreli çalışma saatlerinde, en ihmal edilen şey su içmek. Ancak bunu yaparak veriminizi düşürdüğünüzü, yavaşladığınızı bilmelisiniz.

Konsantrasyonunuzun bozulduğu, sayılarla işlem yapmakta zorlandığınız, beyninizi patlayacak gibi hissettiğiniz zamanları deneyimlemişsinizdir. Bu anlarda yapmanız gereken şey sadece su içerek beyninizin rahatlaması için gereken desteği sağlamaktan ibaret.

Deneyin, strese girdiğiniz, konsatrasyonunuzun bozulduğu anlarda gidip büyük bir bardak su için. Hızlıca tekrar işe dönebildiğinizi ve stresinizin de azaldığını deneyimleyeceksiniz. Bunu yapmadığınızda, beyin vücudumuzu alarm haline geçiriyor. Gereksiz yere stres hormonları salgılamamıza ve mutsuz olmamıza neden oluyor.

 

Çay, Kahve ve Alkolün Olumsuz Etkilerini Ne Temizler?

Tabi ki su! Çay, kahve, kola, alkol aldığınızda, sıvı almış ama su alamamış olursunuz. Özellikle bayanlarda, selülite açık davetiye içeren çay, kahve tüketiminin olumsuz etkilerini  minimum indirmek için şu formulü kullanın:

Kaç bardak çay/kahve içiyorsanız, o kadar büyük bardak su için. Bu büyük bardakları, günlük normal tüketiminiz olması gereken 2 lt’nin üzerine içmek gerekiyor. Örneğin günde 3-4 bardak çay tüketen bir kişi için 2 lt + 3-4 büyük bardak su tüketimine ulaşmak gerekiyor.

Bu formülden en karlı çıkacak olan bayanlar! Neden mi? Bu formula uygulayıp, bir süre sonra selülitlerinizi tekrar kontrol edin. Azaldığını görünce nedenini anlayacaksınız.

Alkol aldığınız gecelerde, içtiğiniz kadeh sayısı kadar suyu, uyumadan once içtiğinizde, ertesi saah şişmeden, dinç bir şekilde kalkacağınızı biliyor muydunuz?

Tabiki, yatmadan once 4-5 bardak suyu arka arkaya için demiyorum. Gecenin sonları gelmeden su tüketmeye başlayın yeterli. Yine kadeh başına bir büyük bardak su formülünü kullanıyoruz burada da…

 

Kilo Kontrolü ve Atıştırma Krizlerinin Kurtarıcısı SU

Eğer benim gibi yemek yemeyi çok seven ve zaman zaman mutfakta atıştırma krizlerine giren birisiyseniz size hayat kurtarıcı bir önerim var. Atıştırma krizi bastırdığında gidip büyük bir bardak su için ve evde iki tur yürüyün. Böylelikle gereksiz atıştırmaların %80’inin önüne geçeceğinizi garanti ederim. Yıllardır, hem kendimde hem öğrencilerimde ve danışanlarımda deneyip sonuç aldığım için bu kadar emin konuşabiliyorum. Deneyin, ayna karşısında daha iyi hissedeceksiniz.

Kilo vermeye çalışanlar, diyetisyenlerinden veya çevrelerindeki kişilerden su içmek gerektiğini çokça duymuşlardır. Bedeninizden atılması gereken atıkların, çözülen yağların atılmasının tek yolu bolca su içmek. Havaların ısınmaya başladığı bu dönemde kilo vermek gibi bir hedefiniz var ise, bolca su içmenin işinizi kolaylaştıracağını bilmelisiniz.

22 Mart, Dünya Su Günü. Eğer ki içinizi temizlemek, kendiniz için güzel ve sağlıklı bir şeyler yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Bu gün, su içmeye başlamak için sizce de çok güzel değil mi?

%d blogcu bunu beğendi: